Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Künye  
Anasayfa   |  Güncel  |  İLANLAR  |  manşet  |  RÖPORTAJ  |  Siyaset  |  Spor  |  EĞLENCE  |  Ekonomi  |  Medya  |  İz Bırakanlar | Foto Galeri | Videolar |  Bugün: 25 Eylül 2016

OLMAYA DEVLET,CİHANDA 1 NEFES SIHHAT GİBİ

Okunma  Yazar : Kamil Patan
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 7530
Tarih  Tarih : 23 Haziran 2009, 10:30

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

                  OLMAYA DEVLET, CİHANDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ”

 

 

 “ Halk içinde muteber bir nesne yok, devlet gibi

  Olmaya devlet, cihanda bir nefes sıhhat gibi”

                   Kanun-i Sultan Süleyman

         

         Karadeniz’de doğup, dünyaya hükmeden, hala dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman’ın bu güzel ve anlamlı sözü, sağlığımızı kaybettiğimiz şu günlerde daha da çok önem kazanıyor ve anlam ifade ediyor.

         Geçenlerde Gazi Caddesin de epeydir görüşemediğim varlıklı ve makam sahibi bir aile dostumla karşılaştım. Kendisiyle kısa süreli yaptığım küçük söyleşi sırasında, görüşemediğimiz bu süre zarfında ciddi anlamda sağlık problemleri yaşadığını, yaşadığı sıkıntının hekimler tarafından nefes açlığı olarak tanımlandığını ve kendi kontrolü dışında nefes almakta zorlandığını, bir derin nefese muhtaç hale geldiğini anlattı.  Ayrıca kendisinin bu rahatsızlıktan kurtulmak, derin bir nefes alabilmek için ülkenin isim yapmış tüm doktorlarını dolaştığını, gittiği hekimlerden net sonuç alamadığını belirtti. Bu durumun kendisi için çok fazla eziyet verici olduğunu belirterek, böyle yaşamaktansa artık ölmeyi düşündüğünü, ne malda, ne servette gözü olduğunu, sağlığına kavuşmak için bu zamana kadar tüm kazandıklarını feda etmeye hazır olduğunu söyledi. Onun bu konuşması bana Kanuni nin “ Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözünün büyüklüğünü bir kez daha hatırlattı.

         Bu sohbetin üzerine oturup düşündüğümde; genelde her zaman halimizden şikâyet ettiğimizi gördüm. Hep, bir şeylerin çabasını veriyor ama hiçbir şeyi istediğimiz şekle getiremiyorduk, Çocukken; çocuk olmaktan sıkılıp hemen büyümek istiyor, sonra tam büyümüşken tekrar çocuk olmak istiyorduk. Para kazanmak için sağlığınızı kaybediyor, sonrasında sağlığımıza tekrar kavuşabilmek için kazandığınız tüm parayı harcıyordu. Gelecek hakkında endişelenerek şimdiki zamanı ve yaşamamız gereken hayatı boşa akıtıyor, asla ölmeyecek gibi yaşıyor, ama asla yaşamamış olarak ölüyor ve hayatın farkına varamıyorduk. Kısacası bu sohbet bana, bu zamana kadar gözümün önünde durmasına karşın farkına varamadığım birçok önemli şeyi hatırlattı, bakış açımı değiştirdi, Sağlıklı bir vücudun dünyanın en büyük serveti olduğunu, hoşgörü ve sevginin çok kıymetli olduğunu, sağlık için yapılan yatırımların bir il için ne kadar önemli olduğunu görmemi sağladı.

         Geçtiğimiz günlerde, bende uzun süredir devam eden ve tedirgin olmama neden olan, halsizlik ve yorgunluk şikâyetiyle şehir merkezinde olması münasebetiyle öncelikli olarak tercih ettiğim, yeni açılan özel hastanelerden, ilimizde açılışı siyasi tartışmalara neden olan Kent Hastanesine gittim, basında çıkan haberler nedeniyle benimde haklarında ön yargıya sahip olduğum hastaneden içeri girdiğim andan itibaren bir taraftan hasta olarak işlerimi yaptırıyor, bir taraftan da gazeteciliğimi yapıyor, haber niteliği taşıyan yanlışlar arıyordum. Öncelikle kayıt kısmında kaydımı aldılar. Sonrasında, şikâyetlerim doğrultusunda görevli arkadaşların önerdiği bir hekimin kapısında sıramı beklemeye başladım. Bir yandan sıramı bekliyor bir yandan da etrafı süzüyor, hastaları takip ediyordum. Sanırım yazılanları yanlış yorumlamıştım. Çünkü burada hizmet ve kalite, beklediğimin çok üstündeydi. İnsana hizmet ana felsefe edinilmişti. Neyse sonrasında fazla geçmeden sıra bana geldi, içeri girdim. Şikâyetlerimi belirttim. Gazeteci olduğumu bilmiyorlardı. Bu nedenle, bende, rahat çalışabiliyordum. Hekim arkadaş, o kadar titiz ve itinayla beni dinliyor ve benimle ilgileniyordu ki, öncesinde sanırım beni tanıdı diye düşündüm, yalnız benden önceki ihtiyar amcaya yapılan hizmete ve ilgiye bakıp, muayene sonunda karnemin kaydı yapılırken bir sonraki hastaya yapılan hizmete baktığımda herkese aynı ihtimamı gösterdiklerine emin oldum. Ültrasonum çekildi. Tahlillerim yapıldı ve iki saat içinde tam bir tetkikten geçtim. Şükür korktuğum gibi bir şey çıkmadı. İlaçlarım yazıldıktan sonra, hekim arkadaşa gerçek kimliğimi açıkladım ve ayırım gözetmeden insanlara gösterdiği bu düzgün muameleden dolayı kendisine yürekten teşekkürlerimi ilettim. Ayrıca, basında ki yapılan olumsuz eleştirilerle ilgili müsait bir zamanda yetkili biriyle konuşmak istediğimi söyledim ve akşam için sözleştik. Ya yazılanlar maksatlıydı, ya da ben yazılanları bu denli kafamda büyütmüştüm.

          Akşamüzerine doğru Kent Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul UNAT beyle sohbete başladık, Tuğrul Bey çok mütevazı bir kişi. Biraz hoş beşten sonra, sohbete başladık, Konu, döndü dolaştı hastaneyle ilgili yapılan iddialara geldi Konuyla ilgili olarak Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul UNAT ; “ ilmimiz ve bilgimiz ölçüsünde memleketimize hizmet etmek istiyoruz ama görülüyor ki bize bu konuda fırsat vermemek için birileri ellerinden geleni yapacak. Bizim yaptığımız her işimiz legal ve kanuna uygun, çalışıp, memleketimize hizmet edelim istiyoruz. Tartışma konusu olan şey, hizmet verdiğimiz binanın, değerinin altında bizlere kiralandığı iddiasıdır. Madem, birileri burayı istiyordu Bu bina yedi yılı aşkın bir süre atıl durumda bekledi, neden o dönemlerde kimse çıkıp ta bu binayı sahiplenemedi?  Yedi yıla yakın atıl durumda bekletilen binanın kaybını kim ödeyecek? Biz on Giresun lu hekim arkadaş bir araya gelerek, bu binayı hastaneye çevirmek, memleketimize hizmet edebilmek için tüm varlığımızı, çocuklarımızın geleceğini ipotek altına aldırdık ve ciddi bir riske girdik. Bu binayı sadece hastaneye çevirebilmek için 4 Milyar 600 milyon TL civarında yatırım yaptık. Ayrıca, 4 Milyar yakında tıbbi cihazlar için yatırım yaptık. Bu kurumda ortalama 155 personel çalıştırıyor. 400 milyonun üzerinde aylık personel gideri ödüyoruz ve her ay da 6 milyar kira ödemesinde bulunuyoruz. Yapılan yersiz eleştiriler bizimde çalışma şevkimizi kırıyor. Eğer, birileri hala bizi bedava oturmakla suçluyor ve bizden daha iyi hizmet verip, daha iyi kira vereceklerini söylüyorlarsa, bu zamana kadar yaptığımız tüm harcamalarımızı bize ödeyip, borçlarımızı üzerimizden alsınlar, biz de çekip gidelim.” şeklinde konuştu ve sohbet uzadı gitti. Ben bu sohbetten çok keyif aldım ve kendi içimde önyargılarımla hareket ettiğim için kendimden utandım Tabii ki, eleştireceğiz ama amacımız üzüm yemek olmalı bağcıyla işimiz olmamalı.

         Konuyu nerden nereye getirdik değil mi sevgili okuyucular, Sağlık ve bir nefes sıhhat derken özel hastane ve yatırım konularına kadar geçtik. Konuyu toparlayalım. O zaman; kesinlikle sağlık ihmal edilmeyecek kadar önemli ve ivedilik arz eden bir konu. Bunun içinde ilimizdeki özel ve kamu sağlık kuruluşlarının fazla olması rekabet ve kaliteli hizmet açsından ciddi bir başarı sağlayacağından bence gerekli ve önemlidir. O nedenle, bu anlamda hizmet veren kuruluşlara tenkit ve eleştirilerden ziyade yapıcı anlamda neler katarak ilimizde yatırımlarını kuvvetlendirebilir. Ameliyat ve ağır hastalıklar için ilimizin bir sağlık turizm merkezi haline gelmesini sağlayabiliriz, bu konuları tartışmamız gerekir.

         Sevgi, şefkat, anlayış ve kabulleniş bizi her defasında evrenin mükemmelliğiyle birleştiren duygulardır, yıpratmayalım sevelim, anlayışlı olalım, birbirimize destek olalım, memleketimize hizmet edelim ve bir nefes sıhhate muhtaç kalmamak için üzerimize düşen desteği verelim, yanlış olduğunda eleştireceğiz tabiî ki ama şimdilik eleştirel anlamda yanlış görmüyorum ben. Esen kalın…

 

                                                                                                               Kamil PATAN

                                                                                                       Ekonomist-Gazeteci-Yazar

 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Yazarın Önceki Yazıları

Son Haberler

SITKI ADA SITKI ADA
ANKARA GİRESUN GÜNLERİ İÇİN DAVA AÇIYORUZ
Hilmi Taşkın Hilmi Taşkın
HAK ETMEDİĞİMİZ YERDEYİZ
İBRAHİM BALCIOĞLU İBRAHİM BALCIOĞLU
İSRAİL VE SEÇİMLER
Ahmet Gürsoy Ahmet Gürsoy
HAYIRLI OLSUN
CEMİL KARATAŞ CEMİL KARATAŞ
EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMİN ADAYI?
zafer çamaltı zafer çamaltı
GİRESUN'U BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE
ABDULLAH KESKİN ABDULLAH KESKİN
CANİKLİ'NİN ADININ OKULA VERİLMESİ..
Vehbi Altunçul Vehbi Altunçul
YAZIK DEĞİL Mİ?
İsmail Ş.Aydın İsmail Ş.Aydın
GÜNEYDOĞU YOL GEÇEN HANI MI?
Ahmet Bilge Ahmet Bilge
TURİZM İL MÜDÜRÜ KİM OLACAK?
ŞAKİR ALİUSTAOĞLU ŞAKİR ALİUSTAOĞLU
SİYASET
Selami Çelebi Selami Çelebi
NEDİR BU İŞ?
ABDULLAH AKGÜN ABDULLAH AKGÜN
AKSU,ÇAĞRICI,TURAN VE PTT 1.LİG
Zeki Al Zeki Al
KİMLER GİTMELİ?
SEFER ÖZKAYA SEFER ÖZKAYA
TOPLUMSAL MUTLULUK..?
A.ZAFER TOPŞİR A.ZAFER TOPŞİR
GÜL'ÜN GÖREV SÜRESİ BİR YIL UZATILIYOR MU?
AHMED ÇITLAKOĞLU AHMED ÇITLAKOĞLU
30 MART'TA Kİ MİLLETİN KARARI
Mustafa Şahin Mustafa Şahin
BUDA MI KUMPAS?
Necmi Kaya Necmi Kaya
KİM SEÇİLİR?
H.İBRAHİM ŞENGÜN H.İBRAHİM ŞENGÜN
ÇİN İLE MEMLEKETİMİZİN KIYASLAMASI
Bünyamin Çetink Bünyamin Çetink
BİLEMİYORUM
Tülay Tatoz Tülay Tatoz
KAHRAMAN ÖĞRETMENLER
TAHSİN EYİBİL TAHSİN EYİBİL
ALLAHIM..ALÇAK BASINÇ VERME...
YUSUF KOCAOĞLU YUSUF KOCAOĞLU
FAİZ VE KAOS LOBİSİ TÜRKİYE'DE NEYİN PEŞİNDE?
Çınar Çetinkaya Çınar Çetinkaya
TİREBOLU'DAKİ BAZI KENDİNİ BEĞENMİŞLER..
İsmail Kaçmaz İsmail Kaçmaz
CHP'NİN TİREBOLU ADAYI KİM OLMALI?
Ertuğrul Akgündüz Ertuğrul Akgündüz
TOLGA, ZENGİN Mİ?
YAHYA İPEK YAHYA İPEK
TİREBOLU İLETİŞİM FAKÜLTESİ NASIL OLMALI?
Kamil Patan Kamil Patan
NAZMİYE KABADAYI'NIN CEVABI NE?
Yusuf Akdağ Yusuf Akdağ
ATATÜRK'ÜN ALLAH'A İNANCI TAMDIR
KEMAL GEMİCİ KEMAL GEMİCİ
BİZDEKİ NOKSANLIKLAR
Ali Sarıaydın Ali Sarıaydın
MİLLİYETÇİLİK TARTIŞMALARININ DOĞRUSU NE?
Miktad Kaya Miktad Kaya
KARADENİZ'DE PLAN TUTMADI
HASAN SEYİS HASAN SEYİS
ÇÖP SORUNUNU ÇÖZEMEYEN SİYASETÇİLER..
Namık Baltaoğlu Namık Baltaoğlu
SAYIN VALİ NE DEMEK İSTEDİ?
ŞENAY BİLEN ŞENAY BİLEN
EL SANATLARI VE CAM BONCUK YAPIMI
Osman Ünal Osman Ünal
ABD DOST MU DÜŞMAN MI?
MURAT TOKER MURAT TOKER
CANİKLİ'NİN VERDİĞİ TARİHTE NE OLUR?
Birol Cevizoğlu Birol Cevizoğlu
YENİ ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU
ALİ OSMAN BAHAT ALİ OSMAN BAHAT
PLAKA 34
SEDAT PİR SEDAT PİR
DOĞRUYU KİMLER SÖYLEYECEK?
Mustafa Cici Mustafa Cici
BİZE AĞLAMAK DÜŞER

  HABER ARA


Gelişmiş Arama

  EN ÇOK OKUNANLAR

  ANKET

FUTBOLDA YABANCI SINIRLAMASI IRKÇILIK MIDIR?


Tüm Anketler


Ayaronline © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi